2017. április 21., péntek

Repülő Iskola

Talán nem vagyok egyedül azzal az álmommal leendő matektanárként, hogy majd mikor bemegyek az osztályomhoz órát tartani az nagyjából a következőképpen nézzen ki: kiosztom, elmondom a feladatot, aminek mindenki nagy lelkesedéssel áll neki. Izgatottan kezdenek el gondolkodni a problémán, kíváncsian a megoldásra. Örömtől ragyogó arccal hívnak oda, hogy megmutassák egy-egy gondolatukat,ötletüket a megoldás felé. Nekem pedig mást sem kell tennem, mint körbejárni, segíteni annak, aki elakadt, meghallgatni az ötleteket, rávilágítani, hogy mi lehet benne  a hiba, vagy épp, hogy nagyon szuper ötlet, de lehet még ennél jobb is! Mindenki bizalommal fordul felém, nem rejtegetik kérdéseiket, nehézségeiket, vagy épp különösnek tűnő megoldásaikat.
Hát valami ilyesmi élményben volt részem, mikor elmehettem a Repülő Iskola programba segítőnek egy három órás alkalomra.
Itt a fenti linken olvashattok bővebben erről a programról. Röviden ez egy kilencedik évfolyamosoknak szóló matematikai tehetséggondozó program, amibe minél több iskolából próbálnak diákokat bevonni.
Módszere pedig a felfedeztető matematika. Ennek lényegéről itt láthattok egy nagyon jó interjút Pósa Lajossal (egy kedves barátnőm kérdez tőle egyébként) Az interjú ugyan kicsit hosszú, de aki kevésbé érdeklődő az első pár percben választ kap arra, mi a felfedeztető matematika. Nagyon érdemes végighallgatni, arról is elhangzik sok gondolat,hogy egy átlagos osztályban a közoktatásban hogy lehet ezt megvalósítani.

Segítőként kaptam lehetőséget arra, hogy elmenjek egy iskolába a program keretében. A feladatokat tehát nem én adtam fel, vagy épp választottam ki, de én is részt vettem abban, hogy a diákok által mutatott megoldásokat megnézzem, ellenőrizzem, ha szükséges elmagyarázzam, hogy miért nem jó. Ez tényleg egy olyan élmény, amit most átérezhettem és ragaszkodnom kell hozzá. Nem szabad elengednem, küzdenem kell, hogy minden órámon ezt érezhessem. Hogy a diákokat érdekli, ami történik. Hogy bizalommal fordulnak felém. Hogy gondolkoznak, és ez örömet okoz nekik.
Minden kilencedikes matekból tehetséges diáknak nagyon ajánlom a programot (ha jól tudom az a terv, hogy folytatódni fog).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése